Steaua Bucuresti vs Ajax 2-0

Am ajuns la stadion cu o ora inainte de inceperea meciului Steaua Bucuresti vs Ajax Amsterdam si m-am asezat pe primul rand la Tribuna a 2 a, pentru ca acolo aveam bilet. In stanga mea era galeria Stelei cu primele randuri de nebuni tatuati si dezbracati pe un frig de iti inghetau oasele, dar care au strigat fara oprire tot meciul. Stadionul nu e plin pentru ca se spunea,pe buna dreptate, ca cei din conducerea Stelei au cautat banii, nu suporterii la meciul asta.
In primele 5 minute am pus presiune pe olandezi dar imediat cei de la Ajax au linistit jocul, pase sigure intre ei,daca erau presati pasau cu portarul(desi terenul nu era in conditii bune) si acesta degaja sau pasa simplu la primul fundas liber.Ma enerva calmul lor.
Ma gandeam la meciul pierdut de Romania in fata Olandei cu 4-1, ma gandeam ca nu trebuie sa facem nicio greseala in aparare si trebuie sa marcam minim 2 goluri ca sa intram in cartile calificarii iar pe teren Rusescu si Tatu se zbat ca 2 pesti pe uscat in fata apararii olandezilor. Primul e prea lent si al doilea prea mic de statura. I-am vazut de aproape pe fundasii olandezi si toti erau inalti si foarte solizi, castigau aproape orice duel aerian.

Dar vine minutul 38 si Chiriches care a fost atacat la emisiuni tv de toti specialistii in fotbal de la noi, da o pasa lunga peste toata apararea Ajax-ului care nu putea fi invinsa altfel si il gaseste liber pe Iasmin Latovlevici(omul e armasar pur-sange, cine mai zice ca nu e buna carnea de cal) care face preluare pe piept si il lobeaza pe portarul Vermeer.
1-0 si stadionul erupe, speranta apare dintr-o data si presingul stelistilor devine sufocant. Olandezii incearca sa ramana calmi dar nu pot sa scoata mingea prin pase pe jos ci prin pase lungi,aruncate la bataie unde Chiriches,Gardos sau Latovlevici resping tot cu capul.
Un fault dur al unui jucator olandez si arbitrul Paolo Tagliavento nu scoate galbenul. Primele randuri de suporteri romani tipa,urla si vin in viteza spre teren, unde doar cei care se ocupa cu paza fac semne de calm dar cu ochii cat cepele. Arbitrul se suceste si scoate cartonasul dorit de noi. E buna presiunea,are efect.
Lovitura de colt in ultimul minut pentru olandezi dar arbitrul nu ii mai lasa sa bata faza fixa pe motivul ca timpul a expirat. Noi rasuflam usurati iar cei care au pariat pe over la cornere in prima repriza injura de mama focului.
1-0 la pauza.

Reghe stie ce face si Steaua nu se arunca peste adversar dar continua cu presingul sus. Stelistii se ajuta intre ei, gesticuleaza si alearga ca nebunii.
Chipciu trece de catre 2 sau 3 adversari o data, Lato urca mereu, se intra tare,terenul e brazdat de alunecari de parca e un tigru bengalez dupa o lupta pentru teritoriu. Intra in lupta Filip, unii pe langa mine spuneau ca e necopt pentru un meci ca asta, dar din momentul in care a intrat a facut legea la mijlocul terenului.Foarte sigur cu fata la poarta adversa,mereu capul sus, un mijlocas de viitor cu un tupeu fantastic.
Timpul trece si sunt momente de liniste intrerupte de cateva faze periculoase. Popa care nu a facut un meci la fel de bun ca in tur loveste bara.Imi pun mainile in cap.Eram aproape de 2-0...
Incep sa apara cornerele la poarta olandezilor dar e greu sa castigi dueluri aeriene cu ei. Astia sunt cei care au invins pe Manchester City in Champions League.
La o lovitura de colt un fundas respinge in afara careului, unde apare ca dintr-o ceata dintr-un film de groaza pentru olandezi,CHIRICHES. Loveste mingea perfect si o trimite sub bara. Nu-mi vine sa cred,urlam ,ne imbratisam,tipam,injuram olandezii,ne transformam in animale fericite.
Dar nu s-a terminat si in minutul 83 la o faza fixa olandezii lovesc bara din stanga lui Tatarusanu. Ingheata stadionul si la propriu si la figurat.

Se termina cele 90 de minute si incep prelungirile.Doi amatori din spatele meu discutau aprins ca Steaua se califica si daca pierde cu 3-1. Nestiutori dar nu am timp sa le explic, ragusit cum sunt strig in continuare.Un prieten bun de-al meu il injura pe un fotbalist advers in olandeza dupa ce a sutat mingea spre noi, in out. Lumea se uita lung pentru ca nu intelegea ce dracu a strigat asta.
Presingul ramane sus iar olandezii joaca tot cu pasa lunga. Ambele echipe sunt epuizate si se indreapta spre lovituri de la 11 metri.Imi vine in minte eliminarea din Cupa Romaniei dar in acelasi timp imi amintesc de calificarea cu Valencia cand am fost la meci in Ghencea. 8 ani au trecut cand ne-am calificat in fata spaniolilor,atunci cand m-a luat unul pe care nu il cunoasteam pe sus si am crezut ca ma arunca de fericire peste stadion. Si nu sunt slab, am vreo 80 de kg.

Incep loviturile de departajare.La a doua a olandezilor un mustacios de vreo 40 de ani cu un fes caraghios zice: Rateaza asta! Omul are dreptate si scoate Tatarusanu. Stelistii executa ca italienii in finale de Cupa Modiala, fara greseala, fara emotii, fara expresia de 2 lei:Ne inecam ca tiganul la mal.
Un alt pusti de la olandezi o trimite in tribune si mai trebuie sa inscrie Lato ca sa inceapa nebunia.Nu vreau sa ma uit,ba vreau,ma intorc cu spatele,o blonda buna era cu privirea la meci, ma invart ca un leu in cusca si ma hotarasc.
Ma uit orice ar fi. Lato da pe centru, portarul pleaca in dreapta si eliminam Ajax, cea mai buna echipa de fotbal din Olanda.
In martie vine Chelsea,castigatoarea Champions League, cea care a eliminat pe Barcelona si a invins in finala pe Bayern.
Fotbalul adevarat se intoarce in Romania.